Akademia Muzyczna w Gdańsku

8 i 9 września dzieci z naszej szkoły wzięły udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez kompozytorkę – Agnieszkę Stulgińską.

Przez dwa dni pobudzały wyobraźnię pracując nad ilustracją dźwiękową do bajek kaszubskich – „Dlaczego bocian jest brudny”, „Wiewiórka i kret”, „Pies i słowo pieśń” oraz „Trzej nieznajomi”. Dzieciom i kompozytorce towarzyszyła aktorka – Violetta Seremak Jankowska, która czytała dzieciom teksty, do których tworzyły muzykę.

Efektem warsztatów było nagranie w Studio Nagrań Akademii Muzycznej, które wzbudziło niezwykłe emocje. Profesjonalne studio, mikrofony, urządzenia do nagrywania dźwięku intrygowały i nieco onieśmielały dzieci, ale niezwykły uśmiech pani Ani Kasprzyckiej zajmującej się realizacją dźwięku, działał niezwykle kojąco na nerwy.

Po wielu próbach udało się osiągnąć oczekiwany rezultat i powstały fragmenty muzyczne, które zostaną wykorzystane do opracowania warstwy muzycznej bajek kaszubskich wydanych jeszcze w tym roku w wersji książki i płyty CD przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Pani Violetta nagrała już tekst bajek w języku  polskim, głosu w wersji  kaszubskiej użyczył Zbigniew Jankowski. Pani Agnieszka Stulgińska tworzy i opracowuje muzykę ilustrującą wszystkie jedenaście bajek, które znajdą się na płycie.

Warsztaty i nagranie jest częścią projektu realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsku. Jego efektem jest wydanie publikacji – książki z płytą zatytułowanej „Opowiedz mi bajkę…”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Monika Łajming