Siódma klasa na tropie Czerwonego Barona

Powoli zbliżamy się do finału konkursu czytelniczego poświęconego książce Arkadego Fiedlera „ Dywizjon 303”. Konkurs zorganizowany został przy współpracy z fundacją Złote Skrzydła z Łapina Kartuskiego.
W konkursie biorą udział uczniowie klasy VII naszej szkoły. W związku z tym Fundacja postanowiła zaprosić całą siódmą klasę na prelekcję dotyczącą historii lotnictwa, połączoną z możliwością obejrzenia prawdziwych samolotów wojskowych.

Wyruszyliśmy więc w środę 7 listopada do Łapina przez las, ciesząc się po drodze pięknem złotej polskiej jesieni. Po około dwugodzinnej wędrówce dotarliśmy do celu, wszyscy bardzo zmęczeni, oczywiście poza naszą wysportowaną Panią Dyrektor.

Na miejscu czekały na nas oryginalne stalowe bestie m.in. MIG 21, SU 22, MIG 29, FORD GP z 1942 roku oraz AN 2. Prawdziwą perełką okazał się być zrekonstruowany Fokker DR1 zwany Czerwonym Baronem.
Do Skrzeszewa wróciliśmy zmęczeni ale bogatsi o nowe doświadczenia.

Na koniec słów kilka o samej fundacji, której misją jest ochrona dóbr kultury i tradycji lotnictwa przed zniszczeniem i zapomnieniem, propagowanie wśród młodego pokolenia dziedzictwa polskiej i światowej historii lotnictwa. Drugim kierunkiem działalności jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technicznych w budowie samolotów. Pomysłodawcą i „ojcem” fundacji jest Grzegorz Dobrodziej. Człowiek, który od dziecka pasjonował się lotnictwem, sklejał modele samolotów i marzył cichutko, że kiedyś lotnictwo stanie się częścią jego życia. Po wielu latach ciężkiej pracy swoje niezwykłe marzenie zrealizował. Dla nas wszystkich niech będzie żywym dowodem na to, że warto mieć marzenia, że warto stawiać sobie ambitne cele i nigdy z nich nie rezygnować.

Opracowała: Małgorzata Białek