Święto Rodziny

Święto Rodziny, czyli jak świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Matki i Dzień Ojca

W sobotę 28 maja 2011 roku odbył się Festyn Rodzinny, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły.

Święto Rodziny rozpoczęło się od bogatego programu artystycznego przygotowanego według scenariusza pań: Moniki Bąkowskiej – Łajming i Jolanty Reszki.

Konferansjerką była uczennica kl. V , przewodnicząca SU Agata Kołodzińska.

Powitała zebranych i złożyła piękne życzenia Mamom i Ojcom z okazji Ich Święta.

Tradycyjnie uczniowie recytowali wiersze: „Święto Matki” Marianka Pawelczik, „Urwis” Angelika Cyrzan, „Bukiecik dla Mam”; „”Tata” Małgosia Plichta, „Ważne słowo” Magda Zielińska, „Moja Mama jest zwyczajna” Matylda Mierska, „Powinszowania dla Mamy” Klaudia Szwaba, „Mama”; „Święto Matki” Agata Kołodzińska, „Dla Mamy” Weronika Kunkel, „Mój Tata akrobata” Dorota Chalicka.

Poezję przeplatały piosenki, układy rytmiczne, scenki rodzajowe.

Uczniowie z kółka polonistycznego zaśpiewali na melodię popularnej „Stokrotki

Piosenkę dla Mamy”. Wszystkim zrobiło się bardzo słodko, gdy z ust dzieci z kl. O popłynęły słowa piosenki „Mniam, mniam, mniam, słodką Mamę mam”. Partie solowe wykonały: Natalia Mierska i Weronika Janc, a uczniowie z klasy I jako pomocnicy Mamy w kuchni, gotowali pod kierunkiem p. Moniki Ł., że hej! Dudniło, dzwoniło, brzęczało, aż czapki na głowach trzęsły się małym kucharzom!

Kółko muzyczne zaprezentowało układ rytmiczny „Maszyna do szycia”. Sekretarki (znalazł się i uzdolniony sekretarz – Grzesiu Kunkel !) w dużych okularach zgrabnie „przebierały” paluszkami na „niewidocznej” klawiaturze. Śmiechu było co niemiara!

Wzruszeń widzom dostarczył „List do Matki”, piosenka, którą a cappella zaśpiewała p. Jolanta Reszka oraz utwór „Przyjaźni czas” w wykonaniu utalentowanej uczennicy kl. IV Weroniki Kunkel. Na perkusji przygrywał młodej piosenkarce Miłosz  Łajming, a akompaniowała p. Monika Łajming.

Ponownie wystąpili, tym razem z piosenką „Skidamarik” uczniowie kl. I i ich solistka Weronika Kolka.

W dawne czasy przenieśli nas trzecioklasiści, którzy pod kierunkiem p. Moniki zatańczyli „Taniec średniowieczny”. Chłopcy… nie zdecydowali się jednak na występ w rajtuzach…

Angelika Cyrzan, Dorota Chalicka i Marianka Pawelczik w scence pt. „Mama” zadawały publiczności pytania, z których dowiedzieliśmy się, że Nasze Mamy nie tyko nas kochają, strzegą, tulą, ale tak naprawdę są niezastąpione we wszystkim!

Wychowankowie p. Agaty Treder, ucz. kl. III a bawili nas wesołymi dowcipami, a  w wykonaniu Izy Kobieli usłyszeliśmy nostalgiczną piosenkę „That’s What  Dad’s  are For”.

Nie tylko młodsze dzieci pokazały, że umieją tańczyć, bo „Taniec po kwadracie”, układ taneczny rodem z Ameryki Południowej, zaprezentowali wspaniale pod kierunkiem p. Moniki szóstoklasiści.

Grając na keybordzie, w „Podróż balonem” zabrała nas Marianka Pawelczik, by wylądować na Dzikim Zachodzie, gdzie kółko taneczne „pod okiem” p. Magdaleny Dąbrowskiej (ucz. kl. O i II) w barwnych strojach i dużych kapeluszach pokazało taniec prawdziwych kowbojów! Nogi same rwały się do tańca!

Zaproszono nas także do typowego polskiego domu, gdzie spędziliśmy przysłowiowe „Pięć minut”. Aktorzy: Angelika Cyrzan, Artur Gros i Matylda Mierska, przygotowani przez p. Jolę R., przybliżyli nam w zabawnej scence „poważne problemy”  Taty z czasem i… co z tego wynikło…

Program artystyczny zakończył występ kółka muzycznego „energetyczną” piosenką „The Lion sleeps tonight”, którą długo oklaskiwała publiczność.

Pani Dyrektor Ewa Płotka podziękowała uczniom i nauczycielom za godzinę „duchowej uczty”, a następnie zaprosiła do wzięcia udziału w różnych konkursach, które zorganizowali nauczyciele i wychowawcy klas.

Najmłodsze dzieci z kl. O b z wych. Magdaleną Jelińską zaproponowały czołganie na materacu pod liną, a z kl. O a  z nauczycielami: p. Jolantą Serkowska i p. Jankiem Górskim (pod nieobecność chorej wych. p. Bożenki Kamińskiej) podrzucanie na sygnał balonów i piłek na kocu.

U dzieci z kl. I wraz z wych. p. Heleną Hinz musiano „uporać się” ze skokami w workach. Slalom wokół pachołków z woreczkiem na głowie był propozycją zabawy  ucz. kl. II i wych. p. Katarzyny Ropel.

Kl. III a  z wych. p. Agatą Treder witała wszystkich ekologicznym transparentem, a całe rodzinki „gorliwie” zbierały na czas – mierzony skrupulatnie przez p. Jolantę Reszkę , porozrzucane dookoła śmieci. Następnie należało je odpowiednio posegregować, co uważnym okiem sprawdzała p. Agata, by  plastik, szkło czy papier nie znalazły się w tym samym koszu. Nie wszystkim się to udało, ale zwycięzcy otrzymywali w nagrodę słodycze. (podobnie jak w innych konkurencjach)

Wych. kl. III b p. Beata Klawikowska przygotowała z uczniami „cyrkowe” skoki przez kilka hula – hopów połączonych ze sobą szarfą.

Tenisowy tor przeszkód pokonać trzeba było z ucz. kl. IV – wych. p. Irena Czaja, a trafić piłką do wiaderka u piątoklasistów – wych. p. Adriana Moenert.

Najstarsi ucz. kl. VI  z wych p. Wojciechem Kankowskim przygotowali rzut ringo do celu.

W trakcie festynu nie mogło zabraknąć loterii fantowej, którą prowadziła p. Maja Kuźniar – Babelek. Każdy  los wygrywał!

Stoisko gastronomiczne, grill z kiełbaskami, przygotowali pracownicy obsługi: p. Teresa Piecyk, p. Katarzyna Kryszewska, p. Celina Mierska i p. Marian Mażul.

Nie lał się wprawdzie żar z nieba, ale nie padało, a humory wszystkim dopisywały!

Festyn Rodzinny okazał się wspaniałą zabawą i relaksem dla Mam, Ojców i Dzieci!

 

Tekst: Jolanta Reszka