Wycieczka do Malborka

14 listopada 2017 roku uczniowie klas IVa, IVb, V uczestniczyli w wycieczce do Malborka. Celem wycieczki było zwiedzenie największego w Europie zamku krzyżackiego.
Uczniowie podziwiali nie tylko samą zabudowę, ale także wystrój i zgromadzone w nim eksponaty muzealne. Pani przewodnik bardzo interesująco opowiadała o historii, mieszkańcach i odbudowie, a także różnych ciekawostkach związanych z zamkiem.

Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia na zamek średni, gdzie mieścił się pałac wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Największe wrażenie wywarł ówczesny sposób ogrzewania komnat zamkowych i pomieszczenie zwane wielkim refektarzem przeznaczone do przyjmowania ważnych gości i spożywania posiłków. Kolejnym etapem zwiedzania był zamek wysoki. Jest to najstarsza i najbardziej warowna część całego obiektu. To tu mieścił się klasztor, kościół NMP i skarbiec krzyżacki.

Podczas zwiedzania można było zakupić kilka monet krzyżackich wybijanych przez jednego z XXI wiecznych krzyżaków. Na koniec zwiedzania cała grupa pożegnała panią przewodnik, która barwnie opowiadała o życiu w tym zamku. Następnie wszyscy ruszyli do kramów, aby zakupić pamiątki. Kolejnym „obowiązkowym” punktem wycieczki było „zwiedzanie” punktu gastronomicznego – Mc Donald’s.

Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Opracowała: Helena Hinz