Wyspa Odkryć

3 grudnia spotkaniem w Zaspole Szkół w Sopocie w Laboratorium WYSPA ODKRYĆ  zakończyliśmy naszą przygodę z panem Marianem Chwastniewskim i Stowarzyszeniem Twórczym i Edukacyjnym WYSPA.

Prócz wytężonej pracy grupy dzieci z klasy II doskonalącej naukę czytania w oparciu o podręcznik wydany przez Stowarzyszenie, a opracowany przez panią Danutę Chwastniewską równolegle  zajęcia odbywała grupa problemowa, która tym razem wzięła na warsztat „dom”.

Dzieci rysowały szkic swojego domu, perspektywę, dom z lotu ptaka, projektowały dom swoich marzeń, omawiały też funkcje jakie powinien posiadać dom. Nie zabrakło na zajęciach doświadczeń – tym razem były one związane ze zmysłem wzroku.

A może i wy potraficie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego człowiek ma dwoje oczu i co można zauważyć w lustrze  wpatrując się intensywnie w swoje  odbicie, kiedy kierujemy na oczy światło, a potem raptownie nastąpi ciemność i znów zapalimy światło? Spróbuj przeprowadzić takie doświadczenie w domu i odpowiedzieć na to pytanie. Pomyśl też, dlaczego największym problemem dla niewidomego człowieka jest zrobienie sobie herbaty?

 

Tekst: Monika Bąkowska-Łajming