Zamiast Halloween

27 października odbył się w naszej szkole panel naukowy związany ze zbliżającym się Dniem Zmarłych. Gospodarzami byli uczniowie klasy szóstej, którzy przygotowali prezentację na temat obchodów tego dnia w różnych częściach świata. Tym sposobem dowiedzieliśmy się, że ludzie na całym świecie pamiętają o swoich przodkach, o tych którzy odeszli, a nadal pozostają nam bliscy. Okazało się, że pamiętamy wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, pochodzenia, koloru skóry, wyznawanej religii, tylko różny sposób naszą pamięć okazujemy. Przybliżyliśmy obchody tego święta w Polsce, Meksyku, Peru, Chinach, na Madagaskarze i na Filipinach.

Prezentacje przygotowane przez Hannę Barę, Patrycję Kołodzińską, Kamilę Miler, Paulinę Wyszecką, Dawida Miszk i Patryka Kunkel bogato ilustrowane zdjęciami, wzbudziły duże emocje wśród naszych uczniów, wprawiając ich w zdumienie, zaskoczenie i radość.

Swój udział w panelu mieli także uczniowie z kółka „Easy English”, którzy przygotowali specjalnie na tę okazję niezwykle zabawny film o Halloween.

Gościem specjalnym tego dnia był pan Gerard Halman, który naszym uczniom przybliżył tradycje kaszubskie związane z obchodami tych dni. Zaprezentował własnoręcznie wykonane diabelskie skrzypce, które niegdyś były instrumentem rytualnym, dziś zaś wykorzystywane są w kapelach kaszubskich.

Ten dzień był naprawdę ciekawy i pouczający, dlatego w przygotowaniu jest następne spotkanie, które przybliży nam Święta Bożego Narodzenia i sposób ich obchodzenia w różnych zakątkach globu. Tym razem jednak pragniemy zabrać naszych uczniów w podróż kulinarną, być może połączoną z degustacją. Kto wie?

Tekst: Maja Kuźniar